Всім хочеться, щоб сало було ” як масло”, а від м’яса не можна було відірватись. Для цього треба трішки потрудитись і це є відгодівля поросят. Щоб було смачне м’ясо і сало купували маленьке поросятко. Таке рожеве, з допитливими оченятами, довгими віями, рожевим п’ятачком і закрученим хвостиком. 😍 І починали годувати. Давали супик такий, як їмо самі (але без зажарки), і политий молочком. Якщо молоко не зі свого господарства – його треба закип’ятити. Як трохи підросте – терли кормовий бурячок на тертушку і потроху додавали в суп. Їсти давали 4 рази на день.
Як ще підросте (місяців 4) – варили дрібну картоплю в лушпинні до готовності, воду зливали. У другу каструлю клали кусочки гарбуза із шкуркою, натертий на тертушці буряк, вливали гарячу воду, розмішували і нехай вариться до готовності. Виливали у картоплю, розмішували, всипали борошно із пшениці і кукурудзи і перемішували. Додавали молоко, або воду. Консистенція повинна бути, як густа сметана. Давали 3 рази на день.
Як уже поросяті місяців 6: дрібну картоплю зварити, злити і потовкти. Додати буряк кормовий і гарбуз, потерті на тертушку. Додати так само молоко, або кислячок, або сироватку. Всипати борошно із пшениці і кукурудзи, розмішати. Щоб була консистенція густої сметани. Теж давати 3 рази на день. Поросята будуть рости – порції збільшувати. Так вже і годувати. Час від часу додавати полову із сіна. Поки поросятко маленьке – їжу наливати у сковорідку, а як підросте – у корито.
Бажаю успіхів і смачних і корисних страв. 😉
Більше про дбайливе ставлення та догляд за тваринами у домашньому господарстві на нашому сайті https://lyudmila-burgan.com.ua/dbajlivij-gospodar/